Bildiklerinizi unutun: 30 dakika erteleyin

Sabah uyanıp evden çıkmak hiç de kolay olmuyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre bunu yapmak günü daha dinç geçirmek adına iyi bir şey.

Araştırmacılar, alarm çaldıktan sonra yarım saat daha uyuyan insanların, uyandıklarında beyin testlerinde, yataktan anında kalkanlara göre daha iyi performans gösterdiklerini ifade ediyor.

Stockholm Üniversitesi’nden Dr. Tina Sundelin “Bulgular, eğer keyif alıyorsanız sabahları ertelemeyi bırakmanız için hiçbir neden olmadığını gösteriyor. Aslında bu, sabah uyanmakta zorlananların kalktıklarında biraz daha uyanık olmalarına yardımcı bile oluyor denebilir.” ifadelerini kullandı.

Bilim insanları bu durumu, çoğu rüyanın gerçekleştiği REM uykusundan çok aniden uyandırılmamaya bağlıyor.

Araştırmacılar saatlerinin alarmlarını erteleyenlerin genel olarak daha az uyuyan genç gece kuşları olduğunu gözlemledi. Ertelemenin en yaygın nedeni ise uyanamayacak kadar yorgun hissetmekti.

Katılımcılar aniden kalktıklarında da yarım saat daha ertelediklerinde de eşit derecede uykulu hissetseler de 30 dakika şekerleme yapmalarına izin verildiğinde beyin aktivitelerinde daha iyi puanlar aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir