En Çok Ret Veren Ülke Belli Oldu: Reddedilen Vize Başvurularıyla İlgili Kritik Açıklama

Türk vatandaşları için her yıl giderek zorlaşan Schengen vizesi süreciyle ilgili önemli bir rapor paylaşıldı. Schengen İstatistikleri’ne göre 2022’de Türk vatandaşlarının Schengen Vizesi başvurularının yüzde 40’ı Alman Büyükelçiliği tarafından reddedildi. Bu raporun ortaya çıkması sonrası Almanya’dan reddedilen vize başvurularıyla ilgili kritik bir açıklama geldi. 

2022 yılında Türk vatandaşların, Ankara, Edirne, İstanbul ve İzmir konsolosluklarına yaptıkları 120 bin 876 vize başvurusunun yüzde 39,7’si veya 48 bin 40’ı Alman makamları tarafından reddedildi. Böylece Almanya, Türkiye’den en çok vize başvurusunu reddeden ülke oldu.

Bu rapor sonrası iki ülkenin ilişkilerinin zedelenmemesi üzerine bir açıklama geldi. Sol Parti’nin hükümete yönelttiği soru önergesine verilen yanıta göre vize başvurularında 214 bin 944 başvuru ile Türkiye birinci sırada yer aldı. Türkiye’yi 117 bin 181 vize başvurusu ile Hindistan ve 60 bin 700 başvuru ile Rusya izledi.

DW Türkçe’nin haberine göre;Federal hükümet vize başvurularından reddedilen veya geri çekilenlere dair detaylı açıklamada ise bulunmadı. Bu bilgileri ‘Sadece resmi kullanım içindir’ ibaresi ile sınıflandıran Alman hükümeti, detaylı verileri yalnızca milletvekillerinin erişimine sundu.

Gerekçede federal hükümet açısından vizelere dair münferit vize merkezlerine atfedilebilecek ret rakamları ve oranlarının kategorize edilmesinin, üçüncü tarafların “uygunsuz sonuçlara” varmasını önlemek için gerekli olduğu vurgulandı.

Münferit vize merkezlerinin ret rakamlarına ilişkin “uygunsuz değerlendirmelerin” ikili ilişkilerde gerginliklere yol açabileceği kaydedildi. Açıklamada, bu durumun Almanya’ya göçlerle ilgili genel tartışmalar ve dünyadaki çok sayıda kriz ile ekonomik ve siyasi gelişmelerin sonucunda artan göç baskısı ile ilintili olduğuna işaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir