Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Özellikle Borsacı Hesaplar Okusun Diyerek Paylaştı

Ekonomi profesörü Özgür Demirtaş, Hafize Gaye Erkan’ın “affını istediğini” açıklamasının ardından Merkez Bankası başkanlığı için adı geçen Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cevdet Akçay hakkında, “Cevdet Akçay’ın birikiminden de bankanın yararlanmaya devam edeceğini umuyorum. Yabancı yatırımcının çekilmesi açısından bu çok önemli” dedi.

Hafize Gaye Erkan’ın ardından göreve Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cevdet Akçay’ın gelmesini istediğini belirten Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Fatih Karahan’ın da eğitimli ve liyakatli bir isim olduğu değerlendirmesini yineledi.


Fatih Karahan.

“ÖZELLİKLE BORSACI HESAPLAR OKUSUN”

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özgür Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

Özellikle BORSACI hesapların okuması lazım:

Yeni Merkez Bankası Başkan ataması ile ilgili görüşlerim:

1) Borsacı hesaplar, Hafize hanımın görevden alınmasının kötü olacağını düşündüler. Ortalığı ayağa kaldırdılar. HAYIR öyle olmayacak.

2) Hafize hanım ile ilgili iddialar kurumun ciddiyeti açısından risk idi. Görevden alınması piyasalar için olumludur. Bu Naci Ağbal meselesi ile aynı değildir.

3) Ben şahsen Cevdet Akçay’ı istemiştim. Çünkü çok kötü başka bir tercihten korkmuştum. Ancak Fatih Karahan da gayet eğitimli ve liyakatli bir isim.

4) Bundan sonra önemli olan Merkez Bankasının SIKI para politikasına hız kesmeden devam etmesi.


Cevdet Akçay.

5) Merkez Bankası görevini yaptıktan sonra iş Mali Politikaya düşüyor. Ekonomi bakanının söylediği Devletin ve siyasetçilerin TASARRUF yapması şart.

6) Uzun vadeli iyileşme için de yıllardır söyleye söyleye dilimizde tüy biten yapısal reformlar şart.

7) Hafize hanımın ayrılmasının Borsa için kötü olacağını düşünüp, konu hakkında eğitimleri olmadığı için de PANİK olup oraya buraya saldıran kişiler mahçup olmuşlardır umarım. Hafize hanım ayrılınca Borsa etkilenmez, nasıl GİDECEKTİYSE öyle gider. Yani Çıkacaktıysa çıkar, Düşecektiyse düşer. Ortalığı ayağa kaldırmanın gereği yoktu ama Borsa hesapları 2-3 hafta önce çıldırmıştı.

8) Yeni Başkanın ortodoks politikaya devam edeceğini düşünüyor ve umuyorum.

9) Cevdet Akçay’ın birikiminden de bankanın yararlanmaya devam edeceğini umuyorum. Yabancı yatırımcının çekilmesi açısından bu çok önemli.

Fatih Karahan atamasının Türkiye için olumlu olmasını diliyorum. Yapısal reformların yapılmasını ve Bu ekonomik krizden biran önce çıkılmasını ülkem için DİLİYORUM.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x