Küresel piyasalar güvercin mesajlarla rahatladı

Fed üyelerinden güvercin mesajlar ve ABD-Çin temaslarının olası Şi-Biden görüşmesi hedefiyle hızlanması risk iştahını artırıyor. ABD Borsaları Perşembe gününü ılımlı yükselişlerle kapatırken vadeliler de pozitif seyrin süreceğine işaret etti.

Asya Pasifik’te ise Hong Kong öncülüğünde hisseler yükseldi. Hang Seng MSCI Asya Pasifik yükselişinde rol oynarken Avustralya S&P ASX 200 de artıda işlem gördü.

Güvercin Fed söylemlerinin ardından kayıp yaşayan dolar bugün de gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybediyor. Perşembe günü yüzde 0,4 düşen Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 kayıpla bu sabah 1.264 seviyesinde.

Fed üyelerinden güvercin mesajlar

Fed’in “Daha uzun süreli yüksek faizler” mesajı sonrası tahvil ve hisse senetleri satıcılı bir hafta geçirirken bu satış dalgası gölgesinde Perşembe günü bazı Fed üyeleri güvercin mesajlar verdi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin bir başka faiz artışına gerek olup olmadığını söylemek için “çok erken” olduğunu belirtti. İşsizlikte bir parça yükseliş beklediğini belirten Barkin geçmiş faiz artışlarının gecikmeli etkisini yakın zamanda göstereceğini söyledi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise enflasyonu kontrol altına almak için sert istihdam kayıplarının gerekli olduğunu belirten geleneksel ekonomi görüşüne fazla ağırlık verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Goolsbee “Enflasyon ve istihdam arasında büyük bir ikame olduğuna inanmak kısa vadede ciddi bir politika hatası riski taşıyor” ifadelerini kullandı. Goolsbee’ye göre Fed üyeleri kısa vadeli reel ücrete fazla takılmamalı, bunun yerine hala soğuması gereken konut enflasyonu gibi çekirdek enflasyonun bileşimlerini incelemeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x