MediaTek, Samsung’a özel fiyatlarla çip sunuyor

MediaTek, bütçe dostu telefonlar için Samsung’a çipleri üzerinde indirimli bir anlaşma teklif ederek Qualcomm’a meydan okumaya hazırlanıyor. Samsung’un mevcut bir Qualcomm anlaşması nedeniyle premium Galaxy S serisinde Dimensity 9400’ü tercih etmesi pek olası görünmese de, yeni bir söylentiye göre Koreli teknoloji devi, daha uygun fiyatlı akıllı telefonlarında MediaTek çiplerini kullanmayı düşünebilir.

Bu potansiyel anlaşma gerçekleşirse, dünyanın en büyük Android akıllı telefon üreticisi olan Samsung’u ikna etmiş olması açısından MediaTek için büyük bir kazanım olacaktır. Güvenilir bir kaynaktan gelen bilgilere göre MediaTek, işlemcileri için Samsung’a özel fiyatlandırma teklif etmiş.

Bu işlemcilerin Samsung’un bütçe dostu akıllı telefon serisinde, özellikle A, M ve F serilerinin giriş seviyesi modellerinde kullanılması bekleniyor. Ancak, A ve M serisinin orta segment akıllı telefonlarında hala Exynos işlemcilerin kullanılması olası görünüyor; zira yakın zamanda yapılan sızıntılar, yaklaşmakta olan A ve M serisi akıllı telefonlarda Exynos çiplerin kullanılacağını işaret ediyor.

MediaTek, Samsung’a özel fiyatlarla çip sunuyor

Şu anda Qualcomm, yüksek segment akıllı telefon pazarında güçlü bir konuma sahipken, MediaTek bütçe segmentinde hakimiyet kurmuş durumda. Eğer MediaTek, Samsung’u bütçe dostu telefonlarında kendi işlemcilerini kullanmaya ikna edebilirse, Qualcomm bu özel pazarda MediaTek’i geçmek için ciddi bir zorlukla karşı karşıya kalacak.

Dahası, Samsung ile bir ortaklık MediaTek’in pazar payını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda Samsung ile gelecekteki işbirlikleri için yeni kapılar açacaktır.

Ancak bu durumun sadece bir söylenti olduğunu ve Samsung’un akıllı telefonlarında MediaTek çiplerini kullanma planlarını henüz doğrulamadığını unutmamak önemlidir. Bu konuda yeni gelişmeler olduğunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x