‘Palu Ailesi’ Davasında Karar Çıktı: Mahkemede Beddua Ettiler

Kocaeli’de, 15 yıl önce kaybolan Meryem Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili yargılanan Palu ailesi fertleri hakkında açılan dava, Yargıtay’ın kararı bozması sebebiyle yeniden görüldü. Mahkeme heyeti, Tuncer Ustael’in ‘Eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanıklar Havva Palu, Ayşe Palu, İsa Palu, Emine Ustael, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Olay tarihinde yaşı küçük olan ve dava dosyasında suça sürüklenen çocuk olarak geçen Fatih Palu hakkında ise 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Kararın ardından sanık Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael mahkeme heyetine beddua etti.

Yargıtay’ın kararı bozmasıyla, sanıklar yeniden yargılandı. Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanık Tuncer Ustael, tutuksuz sanıklar Havva Palu, Ayşe Palu, İsa Palu, Emine Ustael ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti Yargıtay kararı bozulmasının bir kısım maddelerini kabul edip, sanıkların üzerine atılı suçu işledikleri konusunda diretme kararı verdi.

Yargıtay’ın kararı bozmasıyla, sanıklar yeniden yargılandı. Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanık Tuncer Ustael, tutuksuz sanıklar Havva Palu, Ayşe Palu, İsa Palu, Emine Ustael ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti Yargıtay kararı bozulmasının bir kısım maddelerini kabul edip, sanıkların üzerine atılı suçu işledikleri konusunda diretme kararı verdi.

Sanıklar hakkında yeniden mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, Meryem Tahnal’ın ‘Eziyet çektirilerek kasten öldürme’ suçunu işlediğinden, Tuncer Ustael’in ‘Kasten öldürme’ suçundan, diğer sanıkların ise ‘Kasten öldürmeye yardım etmek suretiyle iştirak etmek’ suçlarından cezalandırılmasını talep etti.

Mahkemede beddua ettiler

Son sözleri sorulan sanıklardan Tuncer Ustael, ‘Yapabileceğim bir şey yok, idamsa idam ölümse ölüm, verin cezayı gönderin. Allah’ın huzurunda hesap vereceksiniz. Yapmadığım suçları benim üzerime atıyorsunuz. Hepiniz Allah’ın zulmüne uğrayın’ dedi.

Emine Ustael de son söz olarak, ‘Gerçek suçlular elini kolunu sallaya sallaya paşalar gibi dışarıda gezerken biz sürekli mahkemelerdeyiz. İşlemediğim suçlar yüzünden ceza almaktayım. Bundan sorumlu olan herkesin Allah belasını versin. Allah kimsenin yüzünü güldürmesin’ diye konuştu. Diğer sanıklar ise beraatlarını talep etti.

Tüm sanıklara ceza verildi

Mahkeme heyeti, Tuncer Ustael’in ‘Eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Sanıklar Havva Palu, Ayşe Palu, İsa Palu, Emine Ustael, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Olay tarihinde yaşı küçük olan ve dava dosyasında suça sürüklenen çocuk olarak geçen Fatih Palu hakkında ise 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti Tuncer Ustael’in tutukluluk halinin devamına karar verirken, diğer sanıkların tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınıp yurt dışına çıkış yasağıyla serbest kalmalarına karar verdi.

Palu ailesinin Sakarya’da Meryem Tahnal’ın kızı Melike Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili olarak görülen duruşmada da karar açıklanmış ve tutuklu sanık enişte Tuncer Ustael, ‘Olası kastla çocuğu öldürme’ suçundan müebbet hapse çarptırılmış, tutuksuz 5 sanık ise beraat etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x